09.06.2015 18:07

Dívaj sa na hviezdy  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

  • Dívaj sa na hviezdy
0:00
7:40
hlas: Ľubomíra Goljerová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Zdá sa vám to neuveriteľné? Áno, svojím spôsobom sa to prieči zdravému rozumu, tak prečo by ste tomu mali veriť. Poviem vám prečo.
Zdá sa vám to neuveriteľné? Áno, svojím spôsobom sa to prieči zdravému rozumu, tak prečo by ste tomu mali veriť. Poviem vám prečo. Boli to časy, keď sa nemysliteľné a neuveriteľné stalo súčasťou môjho každodenného života. Uverili by ste, že v tom čase už presúvali Židov v prepchatých dobytčiakoch do vyhladzovacích táborov?
Ľubomíra Goljerová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Detstvo Evy Weissovej-Slonimovej, rodenej Bratislavčanky, poznačila druhá svetová vojna, počas ktorej prenasledovanie Židov v Európe dosiahlo obludné rozmery. Evini rodičia pripravili pre svoje deti úkryty, no sotva trinásťročná Eva a jej mladšia sestra Marta nakoniec neunikli deport�... Ukáž Viac

Detstvo Evy Weissovej-Slonimovej, rodenej Bratislavčanky, poznačila druhá svetová vojna, počas ktorej prenasledovanie Židov v Európe dosiahlo obludné rozmery. Evini rodičia pripravili pre svoje deti úkryty, no sotva trinásťročná Eva a jej mladšia sestra Marta nakoniec neunikli deportáciám, chytili ich nitrianski gardisti a poslali do Osvienčimu.

V spomienkovej knihe autorka opisuje hrôzy prežité v koncentračnom tábore Osvienčim-Brzezinka, kde bola nielen svedkom nespočetných surovostí a násilia, ale na vlastnej koži zažila mučenie, neľudské zaobchádzanie aj medicínske pokusy neslávne známeho doktora Mengeleho. V roku 1945 po oslobodení Osvienčimu sovietskou armádou Eva a Marta samy museli prejsť kus vojnou zničenej Európy, aby sa dostali späť do rodnej Bratislavy a stretli sa s rodičmi a súrodencami.

V spomienkach Evy Weissovej-Slonimovej sa prelína dojímavá nevinnosť dievčaťa s múdrosťou vyše osemdesiatročnej ženy. Kniha Dívaj sa na hviezdy dokazuje, že človek je schopný prežiť aj zoči-voči nepredstaviteľnému peklu. Zároveň je vyvrcholením celoživotnej angažovanosti Evy Weissovej-Slonimovej v jej úsilí informovať verejnosť o holokauste a udržiavať pamiatku na tých, ktorí ho neprežili.

Skryť

O Autorovi

Eva Slonimová

Eva Slonim sa narodila v roku 1931 v Bratislave ako druhé dieťa z desiatich rodičom Eugenovi Weissovi a Margaret Weissovej, rodenej Kerpelovej. Spolu s ostatnými súrodencami aj bratancami a sesternicami vyrastala v prísne ortodoxnom židovskom prostredí, kde sa kládol dôraz na vzdelanie. Po... Ukáž Viac
Eva Slonim sa narodila v roku 1931 v Bratislave ako druhé dieťa z desiatich rodičom Eugenovi Weissovi a Margaret Weissovej, rodenej Kerpelovej. Spolu s ostatnými súrodencami aj bratancami a sesternicami vyrastala v prísne ortodoxnom židovskom prostredí, kde sa kládol dôraz na vzdelanie. Po vzniku slovenského štátu v roku 1939 bola Evina rodina nútená rozdeliť sa a ukryť, aby sa jej členovia vyhli neskorším deportáciám. Evu aj jej mladšiu sestru Martu však v roku 1944 chytili a poslali do Osvienčimu. Okrem jednej sestry všetci Evini najbližší príbuzní prežili vojnu a v roku 1948 sa usadili v austrálskom Melbourne. V roku 1953 sa Eva vydala za Bena Slonima, s ktorým majú päť detí (a dnes už aj veľa vnúčat a pravnúčat). Splnila si želanie – znova vzkriesila to, o čo prišla v Európe. Eva, nadaná rozprávačka, pochopila dôležitosť vzdelávania verejnosti, a preto už celé roky v Austrálii verejne vystupuje a rozpráva o tom, čo prežila počas druhej svetovej vojny. Skryť

Video